Finch Sitting : Sandalyeye Oturduğunuz ve Kuş Çağrılarını Saydığınız Tartışmalı Spor

Vinkensport’ta küçük kafesler cadde üzerinde yaklaşık bir buçuk metre aralıkla sıra halinde dizilmiş durumda. Her kutunun içinde görevi bir saat içinde mümkün olduğu kadar çok kuş ötüşü yapmak olan tek bir erkek ispinoz var. Tahta kafeslerin önünde, kuşların şarkılarını büyük bir tahta çubuğa tebeşirle sayan vinkenierler (“ispinozlar”) sahipleri oturuyor. Her bir tebeşir çizgisi, susk-e-wiet olarak bilinen karakteristik bir süslemeyle biten tam bir kuş çağrısını temsil eder . Hakimler kimsenin hile yapmadığından emin olmak için kafes sırası boyunca yürürler. Bir saat içinde en çok kuş ötüşü yapan ispinoz kazanan ilan edilir. Vinkensport çok pasif bir spordur, hatta bazıları buna sıkıcı bile diyebilir ama aynı zamanda çok tartışmalı bir spordur.

Vinkenzetting’in kökeni, tarihi belgelerde Flaman tüccarlar arasında bir spor olarak ilk kez bahsedildiği 16. yüzyılın sonlarına kadar uzanabilir. On dokuzuncu yüzyıla gelindiğinde sporun popülaritesi önemli ölçüde azalmıştı, ancak bazı nedenlerden dolayı Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra yeniden canlandı ve 2007 itibariyle 13.000’den fazla vinkenier her yıl 10.000 kuş yetiştiriyor.

Wikipedia’ya göre ispinozlar, kuşlarının Vinkensport yarışmalarını kazanma şansına sahip olmasını sağlamak için çeşitli yöntemler kullanıyor. Bunlar arasında seçici üreme, yüksek proteinli diyetler ve müzik çalmak, kuş şarkılarının kaydedilmesi ve yapay ışıkların kullanılması gibi tartışmalı şarkı söyleme uyarım teknikleri yer alıyor.

Hayvan aktivistleri, ispinozları kendi eğlenceleri için küçük karanlık kafeslerde tuttukları ve diğer kuş ötüşlerini tekrarlayarak kuşların doğal veya sağlıklı olandan daha fazla şarkı söylemeleri için “beyinlerini yıkadıkları” için vinkenierleri eleştirdi. Vinkensport şampiyonlarının bir saat içinde 1000’den fazla kuş ötüşü gerçekleştirebildiği bildiriliyor ki bu kesinlikle kulağa doğal gelmiyor…

Vinkensport’un tartışmalı bir diğer yönü de hile yapmaktır. Bir saat içinde 1.278 susk-e-weit rekoru üretmeyi başaran ispinozun sahibi, daha sonra kuşunu testosteronla dopingleyerek hile yapmakla suçlandı. Başka bir sefer, bir kuş, yarışmanın üç turunda tam sayıda kuş ötüşü yapmayı başardı ve kafesi açıldığında içinde bir CD çalar bulundu. İnsanların kuş çağırma yarışmasını kazanmak için yapacakları şeyler.

Kuşları karanlıkta tutmak kadar zalimce görünen küçük kekler bazılarına göre, Flaman tüccarların ispinoz erkeklerini kör ettiği eski günlerde Vinkensport daha da zalimdi, çünkü onların dikkatleri dağılmadan daha çok şarkı söylediklerine inanıyorlardı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir