Mustafa Bak, CHP Trabzon İl Başkanı seçildi: Yerel seçimlerde iktidara yürüyeceğiz

TRABZON – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon İl Kongresi bugün gerçekleştirildi. Mustafa Erdi Çakır ve Oktay Söğüt ile yarışan Mustafa Bak, yeni il başkanı seçildi.

Kent merkezindeki bir otelde düzenlenen kongreye CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, CHP Trabzon İl Başkanı Nurcan Aşçı Demiröz, CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, CHP Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç, Trabzon Gelecek Partisi İl Başkanı Hasan Kamil Velioğlu, Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun, 68 Kuşağı önde gelenlerinden Sarp Kuray ve çok sayıda partili kazandı.

Kongreye yollanan tebrik telgraflarından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Genel Başkan adayları Özgür Özel ve Örsan Öymen’in mesajları güçlü alkışlar alırken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mesajının ise zayıf destek bulması dikkat çekti.

Saygı duruşu ve konuşmalarla başlayan kongrede Divan Başkanı CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel seçildi. Divan heyetinin delegelerin konuşmasını 5 dakika ile sınırlandırmasına yapılan itirazlar üzerine oylama yapıldı ve karar delegeler tarafından kabul edildi.

SUİÇMEZ: TRABZON, İSTANBUL’U DA ANKARA’YI DA DİNLEMEZ

Partililerin konuşmalarının ardından CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez kürsüye çıktı. Partisine yönelik eleştirileri değerlendiren Suiçmez, kolay bir seçim süreci geçirmediklerini ve sahada büyük zorluklarla karşılaştıklarını söyledi.

“Hiç kimsenin CHP’den büyük olmadığını” ifade eden Suiçmez, “Elbette seçim sürecinde yaptığımız doğruları, yanlışları konuşacağız. Birlikte konuşacağız. Birlikte eleştireceğiz, birlikte doğruyu bulacağız. Seçimden önce izlenen politikalar 1 aylık politika değil. Partinin yetkili organlarında yıllarca uygulanan politikalardır. Bugün eleştirmek kolay. Her ne olursa olsun koltuğumu kaybederim korkusuyla ses çıkarmayanlar bugün demokrasi havarisi gibi ortada dolaşmasın. Bu hesabı hep birlikte vermeliyiz. Şimdi herkes değişim diyor. Evet değişeceğiz, o sandıklarda ilk önce yerel seçimlerde İstanbul ve Ankara başta olmak üzere tüm büyükşehir belediyelerini ve Trabzon’da da belediyeleri alacağız” dedi.

Suiçmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Değişim derken esas tartışılması gereken husus, partinin başına kimin geleceği değil, yine sağcı söylemler mi yürüyeceğiz yoksa CHP’nin kendi dilini, Atatürk ilke ve devrimlerini korkmadan savunarak yola devam edeceğiz ayrımıdır. Muhalefetimizin, şekli ne olacak? Sosyal medyada mı yazacağız, çıkıp mecliste mi konuşacağız, yoksa sokağa inip, nerede dert, nerede canı yanan biri varsa, sokağın kalbi nerede atıyorsa onun yanında mı olacağız. Buna karar vereceğiz. Yoksa, Ali gider, Veli gelir, Ayşe gider, Fatma gelir, hiçbir değişiklik olamaz.

Kimse Trabzon delegesine, o nedenle bu nedenle şöyle davranın deme hakkına sahip değildir. Ne Ankara, ne İstanbul, burası Trabzon’dur. Trabzon en iyi kararı kendisi için verecektir. Sayın Ekrem İmamoğlu bizim değerimizdir. Ama kimse Trabzon’da Sayın Ekrem İmamoğlu’nun eş başkanı gibi, onu burada temsil ediyor gibi hareket etmeye kalkmasın.”

ÇAKIR: DEĞİŞİM İLKELER ÜZERİNDEN OLMALI

Sibel Suiçmez’in konuşmasının ardından adaylar sırayla kürsüye geldi.

İlk olarak konuşan Mustafa Erdi Çakır, CHP’nin “fabrika ayarlarına” dönmek zorunda olduğunu belirtti.

Değişimin ilke meselesi olduğunu ifade eden Çakır, “Değişim isimler üzerinden olursa 2 yıl sonra yine değişim sesleri yükselir. Trabzon’un en önemli değerlerinden Ekrem İmamoğlu bizim kırmızı çizgimizdir, değişimin önderlerindendir. Trabzon’da da değişeceğiz. Göreve geldiğimiz andan itibaren çalışmaya başlayacağız, adaylarımızı belirlemeye başlayacağız, ön seçim yapıp Ankara’ya adaylarımızı sunacağız. İttifaklar ne olursa olsun her ilçede belediye başkan adayımız olacak. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde CHP oy vereceğiz. CHP İl Başkanlığı’nı görünür bir yere taşıyacağız” dedi.

Mustafa Erdi Çakır


BAK: ÖRGÜTLERİN KARARLARINI HİÇE SAYANLAR İKTİDAR OLAMAZLAR

Mustafa Bak

Daha sonra kürsüye gelen Mustafa Bak da değişim mesajı verdi. CHP için “artık taşın altına elini değil başını koymanın vakti geldiğini” söyleyen Bak, iktidar olmaları için mutlak bir değişimin önünü açmak gerektiğini vurguladı.

CHP’yi iktidar yapacak kadroları işbaşına getireceklerini kaydeden Bak, “Örgütlerin kararlarını hiçe sayanlar CHP’yi iktidar yapamazlar. Bizler artık değişimden korkanların değişmesini bekleyemeyiz. Bizler dünyanın en büyük devrimcisi Gazi Atatürk’ün büyük Türk gençliğiyiz. CHP’nin altı oku yeter bizi aydınlatır. Örgütün talebine asla sırt çevirmeyeceğiz. Örgütün kararı son karar olacaktır. Ön seçimin zorunlu hale gelmesini kurultayda sonuna kadar savunacağız. Parti tüzüğümüzün daha çok katılımcı olmasını sağlayacağız. Sadece il başkanlığına değil Trabzon’u ve Türkiye’yi kazanmaya da adayız” ifadelerini kullandı.

SÖĞÜT: DEĞİŞİMİ ALTI OKUN IŞIĞINDA YAPMALIYIZ

Son olarak kürsüye gelen Oktay Söğüt, belediye meclis üyesi olarak aday olduğunu ve bu tecrübesinin yerel seçimler öncesi avantaj olduğunu dile getirdi.

“Değişim”den yana olduğunu vurgulayan ve partililerin değişim derken özeleştiriden kaçmaması gerektiğini kaydeden Söğüt, “Değişimi yapabiliriz. Mustafa Kemal Atatürk’ün altı okunun ışığında bu değişimi yapacak kudret bizde var. Bu kongrenin bize dinamizm getireceğini umuyorum. Yaptığımız hataları ve eksikleri Trabzon örgütü olarak düzeltmeliyiz” dedi.

Oktay Söğüt

“Partimizde birlik olmanın önüne geçen küçük hesaplar var” diyen Söğüt, “Bizler meclis üyesi olarak belediyenin yanlış uygulamalarını ortaya çıkarırken, partideki bazı arkadaşlarımız küçük hesaplardan dolayı bizim muhalefetimize göz kapatıyor. Eğer görev verilirse kişisel hesaplara son vereceğime, kimsenin değil partimin adamı olacağıma, bu makamı kendime ya da birilerine torpil ya da iltimas yeri olarak kullanmayacağıma söz veriyorum” şeklinde konuştu.

Diğer adayları eleştiren Oktay Söğüt, şunları söyledi:

“Adaylarımızdan Sayın Bak görev yaptığı Akçaabat ilçesinde CHP yüzde 13,25 oy almıştı, kendi döneminde ise 4 parti ile birlikte yüzde 17,02 oy alındı. Sayın Çakır, ön seçim için mücadele ettiğini ve 2014’te bunu başardıklarını söyledi. Fakat geçtiğimiz 14 Mayıs seçimlerinde Trabzon’da adaylar Genel Merkez’den belirlendi ve Çakır da aday listesinde yer aldı. Çakır ön seçimi aday gösterilince gerek görmüyor mu? Emekleri için teşekkür ediyorum ama bunları konuşmamız gerektiğini düşünüyorum. Buradan bir başarı öyküsü ortaya çıkmaz. Ben Trabzon’un sorunları sürekli gündeme taşıdım. 6 ay sonra yerel seçim var. Örgütün farklı kademelerinin yanı sıra 5 yıldır belediye meclis üyesi olarak görev yaptım. Hem örgütü hem de belediyeciliği bilen birinin aday olması gerektiğini düşünüyorum. Hem yerel politikalarımızın hem de adaylarımızın tüm örgütün katılımı ile belirlenmesi için gayret göstereceğime söz veriyorum.”

YENİ BAŞKAN BAK: HİÇBİR ARKADAŞIM DIŞARIDA KALMADAN SEÇİMİ KAZANACAĞIZ

Adayların konuşmalarının ardından oy verme ve sayım işlemine geçildi. Açılan sandıklarda 210 oy alan Bak, 140 oy alan Çakır ve 70 oy alan Söğüt’ü geride bırakarak CHP Trabzon’un yeni il başkanı oldu.

Görevi mevcut İl Başkanı Nurcan Aşçı Demiröz’den devralan Bak, çok güzel bir kongre geçirdiklerini belirterek “Bu bir yarış değildi. Kimlerin yol haritasını çizeceği, kimler beraber nasıl işler yapacağımızı, partimizi iktidara taşıyacak hizmetleri nasıl gerçekleştireceğimizi belirlemek için burada bulunduk. Hiçbir yol arkadaşım dışarıda kalmamak koşuluyla, önümüzdeki yerel seçimlerde partimizi iktidar yapacağız. Omuz omuza olacağız ve başaracağız” değerlendirmesinde bulundu.

Bak’ın yönetim kurulu; Emin Akgül, Ömer Alış, İsmail Alp, Sebahattin Bayrak, Berna Yazıcı Çağlar, Hüseyin Çebi, Erdal Demir, Ali Gedikli, Mustafa Kara, Özgür Kaya, Mehmet Keskin, Halil İbrahim Kocaman, Orhan Koç, Gülsüm Mazlum, Çağla Özgür, Umut Özkarabekir , Fatma Yavuz Yıldırım ve Ömer Yazıcı’dan oluştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir