Bu 2 Kripto Para İçin Nadir Bir Yükseliş Sinyali Geldi!

Bitcoin ve Ethereum’un “gelecek ay” ve “ön ay” vadeli işlem fiyatları arasındaki fark geçen hafta 2021’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Contango olarak adlandırılan bu durum, 2 kripto para için yükseliş eğilimi olduğunu gösteriyor.

Bu 2 kripto para için çok güçlü bir yükseliş hissi var!

Chicago Ticaret Borsası’nın (CME) Bitcoin (BTC) ve Ethereum’a (ETH) bağlı vadeli işlem piyasasında son zamanlarda nadir bir model ortaya çıktı. Bu da önde gelen kripto para birimlerine yönelik güçlü bir yatırımcı eğilimine işaret etti. Vadeli işlem sözleşmesi, dayanak varlığı vade tarihi olarak adlandırılan belirli bir gelecek tarihte önceden belirlenmiş bir fiyattan almak veya satmak için yapılan yasal bir sözleşmedir. Vadeli işlem piyasaları genellikle, vadeli işlem fiyatının spot fiyatın üzerine çıktığı ve daha uzak vadeli işlemlerin daha yakın vadeli işlemlerden daha yüksek olduğu durumları tanımlamak için kullanılan bir terim olan Contango içindedir. Alım baskısındaki bir artış genellikle Contangonun genişlemesine neden olur.

K33 Research’ün verilerine göre, BTC ve ETH vadeli işlemleri son zamanlarda aynı durumu yaşadı. Ayrıca, “gelecek ay” olarak adlandırılan sözleşme, 2018’den bu yana nadir görülen bir durum olan “ön ay” sözleşmesine göre kayda değer bir primle işlem gördü. Önümüzdeki ay sözleşmesi mevcut tarihe en yakın vade tarihine sahiptir. Sıradaki sözleşme ise bir sonraki ay sözleşmesi olarak tanımlanır. K33 Research’ün kıdemli analisti Vetle Lunde, kripto para birimleri için şu değerlendirmesini paylaştı:

Bu durum, CME’de çok güçlü bir yükseliş hissi olduğunu ve long pozisyon ekleme arzusunun getiri primlerinin artmasına yol açtığını gösteriyor.

CME’nin duyarlılığı çok yükselişte

Söz konusu CME vadeli işlemleri sırasıyla 5 BTC ve 50 ETH büyüklüğünde. Yazı sırasında, Aralık ayında sona eren sözleşmeler ön ay sözleşmeleri kategorisinde yer alıyor. Ocak ayında sona erenler bir sonraki ay sözleşmelerini temsil ediyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Kasım kripto para kontratlarının süresi ise Pazartesi günü doldu.

Gelecek ay priminin yüksek olması yükseliş eğilimine işaret ediyor. Kaynak: K33 Research

Önümüzdeki ve ilk ay BTC ve ETH kontratları arasındaki haftalık spread kısa bir süre önce yıllık bazda %1,5’e yükseldi. Ayrıca, iki kripto para için 2021’deki boğa piyasasından beri ilk kez böyle bir durum gerçekleşti. Piyasa, bu modele bugüne kadar yalnızca dört kez tanık oldu. Bunlardan üçü boğa koşusu sırasında gerçekleşti. Biri ise Mart 2020’deki Covid kaynaklı çöküşten birkaç hafta önce gerçekleşti. Lunde’ye göre, her iki piyasadaki Contango Pazartesi günü biraz daraldı. Ancak yükseliş eğilimine işaret etmeye devam etti. Bu bağlamda Lunde, şu yorumu yapıyor:

Dün Contangoda kayda değer bir daralma görüldü. Aralık kontratında 7.000 BTC değerinde açık pozisyon kapatıldı ve ETH için, BTC’ye benzer bir model gördükten sonra geçen hafta tüm zamanların en yüksek nominal açık pozisyonuna ulaşan birikim silindi. Getiri primleri çift haneli rakamlarda kalmaya devam ediyor. Yani CME’nin duyarlılığı çok yükselişte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir