FIFA, Samsunspor’a 2 dönem transfer yasağı cezası verdi

FIFA (Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği), Samsunspor’a 2 dönem transfer yasağı cezası verdi. Samsunspor karara itiraz ederek dosyayı Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) taşıdı.

Samsunspor’dan yapılan yazılı açıklamada, cezanın kulübün eski futbolcusu Arvydas Novikovas’ın alacakları için yaptığı başvuru üzerine verildiği belirtildi.

‘ÖDEMELER ZAMANINDA YAPILMASINA RAĞMEN KARŞI TARAF BİLDİRMEDİĞİ İÇİN CEZA VERİLDİ’

Açıklamada, “Eski futbolcumuz Arvydas Novikovas ve avukatı ile FIFA kararı öncesinde karşılıklı anlaşma sağlanmış, ilgili anlaşmaya ilişkin olarak FIFA’nın bilgilendirilmesi noktasında karşı tarafça bir eksiklik meydana gelmişti. Bu nedenle, karşılıklı anlaşmamıza ve karşı tarafa ödemenin tamamını taahhüt süresi içerisinde ödememize rağmen; FIFA aleyhimize karar vermiş ve başvurumuzu kötü bir niyetle reddederek kulübümüze 2 dönem transfer yasağı uygulamıştır. Söz konusu transfer yasağı 2023-2024 futbol sezonu kış ve 2024-2025 futbol sezonu yaz transfer dönemlerini kapsamaktadır” denildi.

‘BENZER CEZALARIN KALDIRILDIĞI BİRÇOK KARAR VAR’

Ağustos ayında karara CAS başvuru yapılarak itiraz edildiği aktarılan açıklamada, “FIFA ve CAS avukatlarımız nezdinde ilgili transfer yasağının kaldırılması için tüm hukuki çalışmalar özenle yapılmaktadır. Benzer haksız cezaların CAS tarafından kaldırıldığına yönelik birçok emsal karar hukukçularımız tarafından değerlendirilmekte ve kulüplerin lehine sonuçlandığı görülmektedir. Aralık 2023 sonuna kadar alınacak kararın lehimize sonuçlanacağı yönündeki inancımız tamdır” denildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir