İsrail deşifre oldu: Esirler ‘yanlışlıkla’ vurulmamış!

  • Haber7 – ÖZEL

İşgalci İsrail ordusunun İsrailli esirleri vurmasının yankısı devam ediyor. İsrail ordusunun (IDF) kendi vatandaşlarını keskin nişancılarla vurması büyük tepki toplarken yeni gelişmeler ise gün yüzüne çıkıyor. 

BEYAZ BAYRAK SALLADILAR

Yaşananlarla ilgili ayrıntıları paylaşan İsrailli gazeteci Yossi Melman, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin gömleksiz halde bulunan esirleri beyaz bayrak sallarken vurduğunu açıkladı.

İBRANİCE YARDIM İSTEMELERİNE RAĞMEN KATLEDİLDİLER

İsrailli gazeteci Yossi Melman, esirlerin İbranice yardım isterken keskin nişancı tarafından vurularak öldürüldüğünü kaydetti.

İsrail ordusunu deşifre eden Yossi Yelman, şu ifadelerde kullandı:

İSRAİL ORDUSU “YANLIŞLIKLA” VURDUĞUNU AÇIKLAMIŞTI

Siyonist İsrail ordusu, Yotam Haim, Samer Talalka ve ailesi tarafından isminin açıklanmasını istemeyen bir esiri ‘yanlışlıkla’ vurduğunu açıklamıştı. 

İsrail ordusu, yaptığı açıklamada, “Şucaiyye’deki çatışma sırasında İsrail ordusu yanlışlıkla 3 İsrailli rehineyi bir tehdit olarak tanımladı ve onlara ateş açtı. Rehineler öldü. Cesetleri incelenmek üzere İsrail topraklarına nakledildi. Burada 3 İsrailli rehine oldukları doğrulandı.” ifadelerini kullanmıştı.

İsrail ordusunun açıklamasının devamında, “Olay hakkında inceleme başlamıştır. Buranın, son birkaç gündür devam eden çatışmaların yaşandığı aktif bir savaş bölgesi olduğunu vurgulamaktayız. Olaydan dersler çıkarıldı ve bu dersler savaş alanındaki tüm İsrail ordusu birliklerine aktarıldı. İsrail ordusu bu trajik olaydan derin üzüntü duyuyor. Görevimiz tüm rehineleri evlerine döndürmek” denildi.

NETANYAHU: DERİN BİR ÜZÜNTÜYLE BAŞIMI EĞİYORUM

Esirlerin öldürülmesinin ardından konuşan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, “Tüm İsrail halkıyla birlikte derin bir üzüntüyle başımı eğiyorum ve kaçırılan üç sevgili evladımızın yasını tutuyorum. Kalbim zor zamanlarında acı çeken ailelerle birlikte” açıklamasını yapmıştı.

ÖNÜNDE BİNLERCE KİŞİDEN PROTESTO

Açıklamaların ardından İsrail kamuoyunda İsrail ordusuna ve hükümete yönelik büyük tepki gelmişti. 

Ordunun rehineleri öldürmesinin ardından Tel Aviv‘deki askeri kurumların önünde toplanan binlerce İsrailli, hükümete geri kalan esirlerin serbest bırakılması için anlaşma yapması çağrısında bulunmuştu.

Öldürülen üç esir için mum taşıyan öfkeli protestocular, “Onları evlerine getirin” ve “Rehine takası hemen!”, “Hemen bir anlaşma talep ediyoruz!” “Uyumayacağız, bütün gece protesto edeceğiz” sloganları atıp pankartları açmıştı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir