TikTok yine büyük bir para cezasına çarptırıldı!

Düzenleyici, kararıyla birlikte sosyal ağa 345 milyon euro para cezası verdiğini de açıkladı. TikTok’un genel merkezinin bulunduğu ve ilk veri merkezinin bulunduğu düzenleyici kurum olan İrlanda Veri Koruma Komisyonu, TikTok’un 31 Temmuz ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında 13 ila 17 yaş arasındaki kullanıcılara yönelik gizlilik koruma yükümlülüklerine uyup uymadığını araştırdı.

Düzenleyici, TikTok’un çocuk kullanıcıların (veya yukarıda belirtilen yaş aralığına giren kullanıcıların) profillerini varsayılan olarak herkese açık olarak ayarladığını tespit ettiğini söyledi. Bu, özellikle yayınladıkları videolar varsayılan olarak herkese açık olduğundan ve herkesin yorum yapabileceğinden, bilgilerine kolayca erişilebileceği anlamına geliyor. Dahası TikTok, Duet ve Stitch’in kendi hesapları için özellikleri etkinleştirmesini sağlamadı, böylece herkes videolarının bir kısmını alıp yeni videolar oluşturabildi.

Ayrıca düzenleyici, TikTok’un çocuk kullanıcıların hesaplarının yetişkin kullanıcılarla eşleştirilmesine, söz konusu kişinin ebeveyni veya vasisi olup olmadığını doğrulamadan izin verdiğini tespit etti. Hatta bu özelliğin reşit olmayan kullanıcılar için mevcut olmaması gerektiğinde, yetişkin kullanıcının her ikisi için de doğrudan mesajlaşmayı etkinleştirmesine bile izin verildi.

TikTok yine büyük bir para cezasına çarptırıldı!

Birleşik Krallık Bilgi Komiserliği Ofisi (ICO), bu yılın başında TikTok’a çocukların verilerini kötüye kullandığı gerekçesiyle 12,7 milyon pound para cezası vermişti. Kesin olarak söylemek gerekirse, hizmetin 1,4 milyon Birleşik Krallık’taki çocuğun 13 yaşın altındayken bile kaydolmasına izin verdiğini tespit etti. İrlanda Veri Koruma Komisyonu, TikTok’un 13 yaşın altındaki çocukların imza atmasına izin verme konusunda GDPR kurallarını ihlal edip etmediğini belirlemedi.

Ancak TikTok’un uygun önlemleri uygulamaması ve yaşları ne olursa olsun ve 12 yaş ve altı çocuklar da dahil olmak üzere herkesin platformundaki içeriği görüntülemesine izin vermemesi nedeniyle GDPR’yi ihlal ettiği tespit edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir